U Boljevcu uskoro fabrike dinamita, biomase i ćumura
BOLJEVAC – Rukovodstvo opštine Boljevac u završnim je pregovorima o izgradnji još tri fabrike u ovom mestu – potvrdio nam je dr Nebojša Marjanović, predsednik opštine. Jedna domaća firma gradiće fabriku dinamita, italijanska i portugalska termoelektrane na biomasu, a nemačka fabriku za proizvodnju industrijskog ćumura.
Sa jednom domaćom firmom, koja će u Boljevcu graditi fabriku dinamita, za potrebe privrede Srbije, po rečima Marjanovića, bukvalno je sve utanačeno. U fabrici, vrednosti oko dva miliona evra, posao će dobiti četrdesetak radnika. Ostalo je samo da se definiše tačna lokacija gradnje frabrike.
Italijanska kompanija Tersa i portugalska Eneolike, uputili su pismo o namerama o izgradnji termoelektrana na biomasu. Nijedna investicija, zasigurno, neće biti manja od pet miliona evra, dok će posao u tim pogonima dobiti po 20 radnika.
I kiparska kompanija East point, čiji je predsednik srpski biznismen Zoran Drakulić, radi studiju izvodljivosti o izgradnji termoelektrane na biomasu, snage između tri i pet megavata. Ova firma, u Boljevcu, pored jedne koja je otvorena pre dve godine, gradi još jednu fabriku za proizvodnju ekološkog goriva iz biomase, čija je vrednost oko četiri miliona evra.
Rukovodstvo SO Boljevac postiglo je i ugovor sa predstavnicima nemačke kompanije Steiko o izgradnji fabrike za proizvodnju industrijskog ćumura. U fabrici će se primeniti najsavremenija tehnologija za dobijanje ćumura, koji će se izvoziti u susedne zemlje. U izgradnju ovog pogona, koji će se nalaziti u ataru boljevačkog sela Mirovo, Nemci će investirati najmanje četiri miliona evra i uposliti oko 50 radnika.