Pčele oko Bora pomorila „američka kuga“?
Ne zna se pravi uzrok trovanja u oko 400 borskih košnica
BOR – Od sedam uzoraka 400 zatrovanih pčelinjih društava u Malom i Velikom Krivelju, u dva slučaja se sumnja da je reč o bolesti „nozemoza ivaroza“ poznatija kao „američka kuga“. Ipak, najispravnije bi bilo da se urade toksikološke analize na VMA ili Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, kako bi se utvrdili i drugi mogući uzročnici uginuća pčela. Ovo je izjavila dr Milijana Nešković, epidemiolog Veterinarskog instituta u Zaječaru.
Na pitanje da li „nozemoza“ može da pomori sve pčele gde se pojavi, dr Nešković je odgovorila „i može i ne može“ i da je zato neophodna toksikološka analiza. Tek posle tog postupka jasno bi bilo o kom otrovu je reč, odnosno koja je bolest u pitanju.
Iz RTB Bor oglasili su se saopštenjem da otrovni gasovi iz njihovih metalurških pogona nisu uzročnik uginuća pčela, jer su kontrole uvoznih sirovina rigorozne i ne dopuštaju pojavu štetnih materija po životnu okolinu.
U ekološkom Udruženju „Ekoagenda“ podsećaju da je u atmosferi iznad Bora i okoline, u pojedinim vremenskim razdobljima, i do 40 puta više opasnih materija, prvenstveno sumpor-dioksida i da još nije objašnjeno zašto se prestalo sa obaveštavanjem javnosti o aerozagađenosti. Ranijih godina RTB je plaćao štetu seljacima u Krivelju i još nekim selima za uništenu letinu zbog prekomernih emisija sumpora. Na primer, pre tri godine više desetina domaćinstava iz Krivelja je dobilo odštetu od RTB-a u ukupnom iznosu od blizu milion dinara. Najviše je bio pogođen Sava Ćosić kome su stradali vinova loza, boranija, jagode i povrće. Istraživanja stručnjaka Zdravstvenog centra u Boru i zaječarskog Zavoda za zaštitu zdravlja pokazala su da su u namirnicama biljnog porekla u selima nadomak grada bakra pronađeni teški metali.
B.Filipović (SINA)
Objavio GLAS JAVNOSTI