ШЕКЛЕР: ОЧЕКУЈЕ СЕ ПОРАСТ НОВОЗАРАЖЕНИХ ПОСЛЕ ПРАЗНИКА
Шеклер је рекао да не жели да коментарише снимке дочека Нове године у градовима по Србији и да је довољно о томе говорио пре празника, али је подсетио да је од јуна прошле година на снази забрана окупљања више од 500 људи на отвореном.
На питање о објашњењу политичког дела Кризног штаба да је у Србији релативно мали број новооболелих, док је у Европи другачија ситуација, Шеклер је иронично прокоментарисао да су у Европи сви „били глупи ”, а да смо ми видели шансу у томе да пружимо Европи оно што она сама неће.
„Јер код нас нема пандемије, вируса и пораста броја новозаражених”, иронично је прокоментарисао Шеклер.
Навео је да се омикрон сој не може сматрати доминантним у Србији и да за то не постоје никакви докази, али да очекује скок новозаражених делта сојем који је, како каже, опаснији и изазива теже клиничке слике од омикрона.
„У САД и Великој Британији су мислили да је омикрон преузео делту. Међутим сада се објављују подаци да се смањује проценат учешћа омикрона у броју новозаражених и да је сада приближно исто, односно половично. Мислим да код нас још преовладава делта сој”, рекао је Шеклер.
Говорећи о искуствима других земаља, где је омикрон доминантан, Шеклер је рекао да је Јужна Африка једина земља у којој је омикрон у потпуности преузео примат у односу на делта сој и да се показало да изазива блаже клиничке слике и мању смртност.
„Када се буде проширио омикрон, биће велики број заражених. Можда неће бити велики проценат хоспитализованих као раније, али у односу на пораст броја заражених и то ће бити довољно да напуни цео систем, а тога се бојим”, рекао је Шеклер, преноси Танјуг.
На констатацију да се говорило да је омикрон последњи сој вируса корона и да значи крај пандемије, Шеклер је рекао да се то не може рећи јер је још увек присутан делта сој.