Дигла се прашина због „напрасног шминкања Бора
У ДСС-у кажу да се крече фасаде приватних зграда које су окренуте улици, фарбају се терасе, мења се готово нова расвета у главној улици, прави се превише кружних токова, и то у беспарици и без плана и обавештавања јавности.
– Град се преко ноћи улепшава само због доласка Бориса Тадића и предизборне кампање, а Г17 плус, која је на власти, заобилази горуће проблеме, као што је поскупљење комуналних услуга. На једној страни узимају се скупи страни кредити за производњу, на другој се луксузирамо и бацамо паре. Не расписују се тендери, нити конкурси за споменике, па ни важне пројекте. Чека се рушење прошле године постављене саобраћајне сигнализације у главној улици. Дешавају се невероватне ствари – каже Драга Марковић, председник ДСС-а.
У општој гунгули, све оштрије полемике изазива и споменик великом српском индустријалцу, гувернеру Народне банке Србије и оснивачу Борских рудника бакра, Ђорђу Вајферту, који ће бити откривен на Тргу ослобођења 28. јуна. Многи, наиме, сматрају да је било заслужнијих да добију споменик у граду бакра. Од историчара уметности и ликовних критичара дознајемо да ни уметничко решење споменика није најсрећније. Вајферт је „одевен“ у рударски мантил, са рударским штапом „килавицом“, што њему није било својствено. Он је био господин, индустријалац и капиталиста, са огромним концесијама у источној Србији.
– Све се концентрисало у средиште града и на улазе у град, као да ће богови доћи за неки дан да виде како смо лепи и уредни. Прича се да ће на Видовдан, када ће бити ударен камен-темељац нове топионице бакра, стићи и председник Тадић. Ако дође, и зађе у споредне улице или уђе у школска дворишта, видеће сасвим другачију слику. Додуше, није лоше што се уређује зграда „Капије Бора“ и регулише саобраћај, али све се ради напречац и без питања јавности. Нико не зна шта ће сутра бити срушено, а шта подигнуто – наглашава Бранислав Ранкић, председник СРС Борског округа и до пре две године председник општине Бор, наглашавајући да није требало на главном тргу рушити чесму постављену 2002. године, па ни фонтану испред Дома културе, чија је изградња стајала 1,7 милиона динара.
Б. Филиповић / Правда