Ponavlja li se istorija

0 0
Read Time:1 Minute, 31 Second

Komunistički Informacioni biro (Kominform) je bio nastvak Kominterne koju je Staljin pod pritiskom velikih sila raspustio 1943. godine u vreme najžešćih sukoba Drugog svetskog rata. Informbiro je nastao kao protivteža zapadnom-demokratskom svetu, koji je izašao iz rata kao pobednik. Na drugoj strani, socijalistički blok, kao još jedan od pobednika u ratu, tražio je načine kako da ponovo objedini komunistički svet posle raspada Kominterne. Informbiro je prošao kroz tri etape. U prvoj etapi (1947. – 1948.), započeto je pričvršćivanje zemalja radničkog pokreta, da bi već u drugoj fazi (1947. – 1953.), Informbio bio jedino okrenut protiv KPJ, koja je odbila da se povinuje njegovom diktatu. Treći i poslednji period Informbiroa (1953. – 1956.) se naziva još i proces „destaljinizacije“, odnosno etapa poraza samog Informbiroa. Za vreme postojanja, Informbiro je imao ukupno tri zasedanja. Prvo je održano u Beogradu (decembar 1947.), drugo u Bukureštu (jun 1948.) i treće u Budimpešti (novembar 1949.). I pored toga što je Informbiro trajao paralelno sa Hladnim ratom, vratio je ponovo odavno preležanu bolest-uništavanja čoveka čovekom. Iako cifre nisu prelazile cifre za vreme staljinovih čistki u doba Kominterne, smatra se da je Informbiro odneo preko 100.000 ljudi. Javljali su se novi vidovi neprijateljstva-Informbiraš-Ibeovac (Staljinista) i Partijac (Titovac). Pored toga, počeo se negovati kult ličnosti (vođe), kako preko obične fotografije, tako i preko slikovnih portreta koji su morali da stoje u svakoj kući i posebnog vida vladanja kao što su bili „Staljinizam“ i „Titoizam“. Ono čemu je Informbiro najviše doprineo jeste bilo razbijanje jedinstva sovjetskih i jugoslovenskih komunista koje je bilo jako i čvrsto za vreme rata.
izvor: wikipedija

tito-in-stalin.jpg

Nadam se da se istorija (naravno figurativno rečeno) ipak neće ponoviti jer me aktuelna politička situacija strašno podeća na sam početak tog perioda kada smo se izgleda zauvek podelili na one koji SU i one koji NISU za braću Ruse …

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Share Button

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Ponavlja li se istorija

  1. […] Pre nekoliko dana Bor-grad blog je objavio tekst pod nazivom “Ponavlja li se istorija” kopirajući tekst iz Wikipedije uz mali zaključak uredništva bloga… Nismo dobili ni jedan jedini kometar ni ocenu istog teksta pa samim tim ne možemo biti u stanju da zaključimo koliko je sam način prezentovanja tog problema ispravan, ali nas pomalo, zabrinjava to što smo prateći vodeće srpske medije naišli na apsolutno identične stavove sa možda drugaćijim pristupom ali uglavnom istom motivom…. Treba li podržati politiku Rusije i “odigrati” ljubavni trougao kao što je nekad naša diplomatija znala da uradi na čelu sa drugom Brozom, treba li se prikloniti zapadu …. i ponavlja li se zaista istorijska dilema kroz koju smo već prošli i zbog koje smo imali ozbiljnih problema i i brigadu onih koji su zalud uništeni i uklonjeni …pitamo opet: “Ponavlja li se istorija” […]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.