Veliki petak, najtužniji hrišćanski praznik
Hrišćani širom sveta danas obeležavaju Veliki petak, u znak sećanja na dan kada je Isus Hristos raspet na krstu na Golgoti.
Pošto je to za hrišćane dan velike žalosti, on se obeležava strogim postom, uzdržavanjem od bilo kakvog veselja i proslava, a takođe u narodnoj tradiciji je da se tog dana ne rade poslovi u polju i u kući.
Veliki petak se smatra najtužnijim danom hrišćanstva i na taj dan se ne služi liturgija u crkvama, osim ako se poklopi sa Blagovestima.
Od Velikog četvrtka do Vaskrsa ne oglašavaju se zvona na crkvama, jer su ona u pravoslavnoj crkvi znak radosti.
Na taj dan se farbaju uskršnja jaja, najčešće crvenom bojom koja simbolizuje Hristovu krv.
Verovanja i običaji
U narodu postoje mnoga verovanja i tradicija je da se na Veliki petak strogo praznuje.
Žene danas ne bi trebalo da uzimaju iglu u ruke, jer se veruje da će im na rukama izaći plikovi. Običaj je i da se u kući ne loži vatra i da se ne kuva. Danas ne bi trebalo ni hleb da se mesi!
Veruje se da je na današnji dan najbolje kalemiti voće, jer sve što se danas nakalemi, prima se. Takođe, na ovaj dan se ne sluša nikakva muzika.
U nekim delovima Srbije veruje se da će devojke koje na današnji dan ukradu cveće iz crkvene porte i stave ga pod jastuk u noći uoči Velike subote sanjati svog budućeg muža.
Veruje se i da onog ko danas opere kosu cele sledeće godine neće boleti glava kao i da kuću valja malo pomesti metlom, a onda tu metlu baciti, a sa njom i svo zlo iz kuće i domaćinstva.