Majorka MUP-a za Marker: U TOKU PRETRAGA DIVLJE DEPONIJE; SEKTOR UNUTRAŠNJE KONTROLE ISTRAŽUJE CURENJE INFORMACIJA (VIDEO)
Majorka Bojana Otović-Pjanović iz službe za suzbijanje kriminala Uprave kriminalističke policije, gostujući u emisiji Marker razgovor, rekla je da je pretraga terena, prilikom portage za Dankom Ilić, vršena u neposrednoj blizini mesta događaja, te da se sada radi pretraga terena divlje deponije na Starom banjskom putu.
“To je put koji je nedostupan, slaboprohodan, gde svako ko prođe i usput želi da se oslobodi nekog komada smeća ili komada starog nameštaja koje nije mogao negde drugo ostaviti. Deponija je pretraživana u više navrata, međutim informacija koju mi imamo i kojom raspolažemo je da je, nakon dva dana, jedan od osumnjičenih došao i telo premestio sa te divlje deponije na drugo mesto. Kolege su i dalje na terenu, mnogo stručnih službi radi pretragu terena i ja se iskreno nadam da ćemo imati neki pozitivan ishod”, ističe ona.
Naglašava da je istraga od samog početka bila jako dinamična i odvijala se u više pravaca.
“Jedan od tih pravaca je bio da bi trebalo na samom startu eliminisati da li je došlo do nesrećnog slučaja, pošto se radi o jako nepreglednom i nepristupačnom terenu. Radili smo, naravno, na eliminaciji i pretrazi užeg i šireg kruga mesta, i samog mesta događaja. Ako uzmemo činjenicu da je devojčica imala samo dve godine i da je u 13.22. napravljena prva fotografija koju je majka poslala ocu, a da je pozvala oca u 13.41. To je jako mali vremenski period da bi dete tog uzrasta moglo da pređe neke veće udaljenosti”, navodi ona.
Ističe da je, u preispitivanju svih okolnosti šta je moglo da se desi, istraga išla u više pravaca i da se sumnjalo i u izvršenje nekog od krivičnih dela kao što su protivpravno lišenje slobode, otmica ili trgovina decom.
“U tom slučaju ključni činioci su bili roditelji i obavljanje detaljnih i iscrpnih razgovora, dobijanje svih mogućih informacija o anemnezi same porodice, te u kakvim su uslovima živeli. Doveli smo nebrojen broj ljudi, prijatelja, bliskih srodnika, sve ljude sa kojima je porodica imala komunikaciju. Svakodnevno su sa nama u službenim prostorijama bila oba roditelja, jer su oni ključni činioci, a sve naravno u svrhu da bismo eliminisali najmanje podozrenje da ih možemo dovesti u vezu sa nekim krivičnim delom”, kaže Bojana Otović-Pjanović.
Ističe da je pretraga terena, i užeg i šireg kruga mesta događaja, rađena savremenom tehničkom opremom, te da se u krugu porodične kuće se nalazi šaht koji je ispusnica za odvod vode iz jezera u fabriku Ziđin.
“To je kanal koji je dugačak skoro 7 km. Mi smo istog trenutka tražili nacrt kanala da bismo eliminisali sumnju da li je eventualno telo, koje je dugačko 85 cm, usled neke krivine, ugla, moglo da se zadrži ispred neke ispusne rešetke. Zatvoren je dotok vode i stručnjaci su fizički prešli taj kanal da bismo i tu sumnju eliminisali”, navodi ona.
Kaže da je to što je istraga tekla u više pravaca bio zapravo jedan od uslova, osim što je devojčica uzrasta ispod 7 godina, da se aktivira platforma “Pronađi me” i da se posumnja i na izvršenje nekog krivičnog dela, jer je osnovano bilo razmatrati sve okolnosti zbog toliko nelogičnosti i jako malog vremenskog perioda u kome je moglo da se desi tako nešto.
“Kada su nam postale dostupne sve informacije, govorimo o snimcima bezbednosnih kamera skinutih sa deset objekata, ulaza, izlaza, svih bočnih puteva i prilaza, analizom i upotrebom savremenih tehničkih sredstava, pojavilo se to vozilo Panda, koja je i po navodima majke primećena oko 13.50. u vreme kada je devojčica nestala. Našli su se pred samom kapijom i ulazom u dvorište i detaljnom analizom i rekonstrukcijom događaja smo mogli da ih dovedemo u vezu i naravno da su bili osumnjičeni, jer je devojčica na putu, po navodima svedoka i očevidaca, komšinice koja je druga kuća od mesta događaja, kao i žene i sina koji su prošli vozilom Mercedes A klase i takođe videli devojčicu u vremenskom intervalu od 13.45 do 13.52. Znači da se dete nalazilo tu”, navodi ona.
Kaže da, sve ono što policija ima i na šta ukazuje, govori da su osumnjičeni izvršili krivično delo.
“U 13.50 časova bili su na ulaznoj kapi dvorišta porodične kuće. Tu su se zadržali nekih 2,5 minuta da bi nakon toga krenuli niz ulicu, što beleži i videozapis bezbednosne kamere sa objekta koji se nalazi u blizini. Imaju prelazak nekih 300 metara koji traje oko 3 minuta, što je zaista bila indikativna činjenica i pretpostavka prilikom rekonstrukcije samog događaja i navoda majke da je devojčica volela da trči uz ulicu, znači uz uzvišicu, pa da se vraća nazad. Poslednji put je viđena tu iz kuće komšinice, koja je druga kuća od placa i zaista to je vrh tačke, najveće uzvišenje, kada se ona vraća nazad i po našoj rekonstrukciji to je tačno mesto gde je devojčica bila na ulici. Oni su je udarili vozilom, a najmonstruoznije je činjenica da su devojčicu u takvom stanju stavili u gepek vozila, gde se nalazio i njihov alat”, kaže Otović-Pjanović.
“Oni su zaista, po nalogu, a to smo sve proverili preko javnog komunalnog preduzeća Vodovod, imali intervenciju zakazanu u 13 sati i 20 minuta u Ozrenskoj ulici, koja se nalazi na istom tom potezu. Na tom potezu se pojavljuju oko 13.35, kreću se ka ulici Radomira Putnika i u 13.50 dolaze bukvalno do završne tačke svog kretanja ispred parcerle, ispred placa sa kog je devojčica nestala, da bi se tu okrenuli i krenuli nazad ka izlazu iz tog naselja i uključili se opet na Stari banjski put”, ističe ona.
Kaže da je policija operativni rad počela 30. aprila kada su sve te informacije analizirane i dok još uvek nisu stigli rezultati forenzičkih analiza i sve ono što je potrebno da predmet bude u smislu adekvatnih dokaza kompletan, a da se onda pojavljuje snimak iz Beča, čija se verodostojnost proverava i ne može zanemariti.
“U tom trenutku smo negde 80 odsto sigurni da je to to, ali opet ne možete da zanemarite činjenicu da se pojavio snimak devojčice za koju roditelji tvrde da je njihovo dete. Nastavljamo dalje da sprovodimo i da držimo pod kontrolom lica za koja sumnjamo, a opet moramo da proverimo i ove činjenice i okolnosti”, navodi ona.
Govoreći o curenju informacija koje su, tokom istrage objavlijvali brojni mediji, ističe da će pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova koji budu činili takve stvari sigurno odgovarati i snositi ozbiljne posledice jer je krivični zakonik predvideo krivična dela koja su ozbiljna u takvim situacijama, te da svi treba u ovim situacijama da imamo saosećanje za tragediju koja je zadesila ovu porodicu i pazimo šta ćemo govoriti.
Kaže da su iz Ministarstva unutrašnjih poslova slali apele i molili novinare i apelovali na njih da se suzdrže od iznošenja neproverenih informacija, te da je, kada je bilo razloga za to, ministar sazvao konferenciju za novinare i objasnio i saopštio ono što treba.
Na konstataciju da je ministar govorio i o policajcu koji je dostavljao informacije i pao na poligrafu I pitanje da li će neko odgovarati za odavanje službene tajne, kaže da se to desilo i da je trenutno sankcionisan jedan policajac.
“Ne bih sada govorila o tome zato što je istraga i u tom segmentu i dalje u toku. Uključio se sektor unutrašnje kontrole pa nalogu ministra unutrašnjih poslova istog tog dana. Kada se u javnosti pojavi informacija koja zaista može da ugrozi tok istrage, mi tu moramo da reagujemo. I samo ću reći da ne bih i taj segment ugrozila i da ne kažem previse, da se tog dana uključio sektor unutrašnje kontrole, da tu nije zatvoreno postupanje sektora unutrašnje kontrole i da će, po nalogu ministra unutrašnjih poslova, svaki pojedinac i svaki policijski službenik koji je pre svega zloupotrebom svog službenog položaja učinio takve stvari odgovarati i da će za to biti sankcionisan”, navodi ona.
Komentarišući snimak iz Beča za koji se sumnjalo da se na njemu nalazi Danka Ilić, kaže da odluka koja je bila razmatrana, da li da se on uopšte pusti u javnost, nije bila odluka pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova koja je doneta ad hok i bez razmišljanja.
“Mi smo ipak većinom pravnici ili oficiri policije, ali smo se konsultovali sa stručnim timom psihologa, psihijatara. Na osnovu fizičkog izgleda tih žena, njihovog ponašanja onoliko koliko se moglo videti na snimku i na osnovu nekih analiza iz proteklog perioda, i nedvosmislene činjenice da imate identifikovano lice, da svuda kruže njihove slike, fotografije, na društvenim mrežama, manja je verovatnoća bila da će ugroziti život deteta nego da smo to radili na neki drugi način i nezvanično”, ističe ona i dodaje da je MUP povodom toga, preko ambadsadora u Beču, bio u kontaktu sa austrijskom policijom, ali i kolegama iz Rumunije i okruženja.