Sprečite toplotni udar kod vaših ljubimaca
Visoke temperature ne prijaju našim ljubimcima. Životinje nemaju sposobnost da se hlade putem znojenja. Ako su psi i mačke izloženi visokim temperaturama, postoji opasnost da dobiju toplotni udar.
Psi recimo kada ne mogu da podnesu vrućinu laju, zavijaju, dahću ili krenu da kopaju, dok su mačke suptilnije i po njima se teže primećuje kada im je toplo.
Mačke će takođe dahtati, ali ne u onoj količini koju možete videti kod pasa. One će takođe pokušati da se rashlade ližući svoje krzno, a vi joj možete pomoći u rashlađivanju tako što ćete je nežno obrisati hladnom krpom.
Ukoliko u stanu/kući imate klimu, često ćete zateći mačku u otvoru za ventilaciju ili kako leži odmah ispod klime. Kako biste napravili vazduh malo hladnijim, a nemate klima uređaj, možete postaviti činiju leda ispred ventilatora.
Vašem ljubimcu će trebati dosta sveže vode tokom toplijih dana. Mnogim mačkama ne odgovara kada se činija sa vodom pomera i radije će popiti vodu iz fontane nego li iz činije. Kako biste je podstakli da pije vodu iz činije možete da u posudu sa vodom dodati neslani pileći bujon.
Činiju sa vodom možete začiniti i sa malo soka iz konzerve tune. Uz samo malo truda, olakšajte vašem ljubimcu tople dane.
Svi oni koji vole životinje bi trebalo da obrate pažnju na sledeće:
- Životinje tokom leta ne ostavljati u automobilu. Čak i kada se vozilo nalazi u hladu, unutrašnja temperatura je često preko 50 stepeni. Tada ni otvoren prozor nije dovoljan za rashlađivanje.
- Kućnim ljubimcima davati dosta vode. Veterinari savetuju da se životinjama daje dosta vode, ali i da se pazi na čistoću posuda za hranu. Broj bakterija se povećava na vrućini. Ostatke hrane obavezno treba baciti.
- Zaštita od sunca. I pored krzna, naši četvoronožni ljubimci mogu dobiti opekotine. One se najčešće javljaju na nepigmentisanim delovima kože: očnim kapcima, njušci, usnama ili ušima. Kao preventivu treba nanositi neparfimisane kreme za sunčanje. Preparati ublažavaju crvenilo, svrab i perutanje kože.
- Kratke šetnje. Pse je najbolje izvoditi rano ujutru i kasno uveče. Kod starijih pasa mogući su problemi sa cirkulacijom. Ako je kućni ljubimac dugo bio na suncu, treba mu staviti hladne obloge i posetiti veterinara.