Prodali čak i trim-kabinet

0 0
Read Time:5 Minute, 43 Second

Direktori borskih Javnih ustanova u Boru, i predstavnici njihovih sindikalnih organizacija okupili su se danas i u prisustvu novinara održali sastanak sa članovima Privremenog organa upravljanja u Skupštini opštine Bor. Ispred Privremenog veća prisustvovali su Darko Mijhajlović, u odsustvu Žile Golubovića predsedavajući, Dragan Žikić i Predrag Balašević. Mihajlović je na početku sastanka podsetio na nedavno održani sastanak sa direktorima Javnih preduzeća i predstavnicima sindikata na kojem je javnost upoznata sa problemima u poslovanju i trenutnim presekom stanja u njima.

Prvi učesnik u diskusiji o trenutnom stanju bila je Vesna Tešović, direktorica Narodne biblioteke u Boru. Ona je podsetila na probleme u poslovanju i nenamirenim obevezama. Bilo je reči o elektro-instalacijama, finansijama i stanju objekta koji je već tri godine u kritičnom i zabrinjavajućem stanju. Neizmirene obaveze ove ustanove su na dan 30. mart iznosile 1.712.845,27 dinara. U očekivanju finansijskog plana za 2010 već je izvesno da će biti problema sa realizacijom specijalizovanih usluga. Centralni i urgentni problem je saniranje elektro-instalacija, na koji je gospođa Tešović skrenula pažnju i zamolila članove Privremenog organa za hitnu reakciju i pomoć. Direktorica borske biblioteke je izrazila nezadovoljstvo načinom na koji se finansiranje predviđeno budžetom sprovodi u toku godine.

Sastanku su prisustvovali i Ana Jankovič predstavnik sindikata Narodne biblioteke u Boru i  Goran Milenković predstavnik Okružnog sindikata kulture. Ana Jovanović je govorila o poštovanju kolektivnog ugovora u nadi da će se sve strane pridržavati obaveza koje iz njega proizilaze kao i da će u predstojećem periodu saradnja na relaciji Narodne biblioteka – Opština Bor, biti kvalitetna i korektna. Goran Milenković je dodao u kratkom izlaganju da biblioteka nema knjigu koja je dobila NIN-ovu nagradu a kojoj je priznanje dodeljeno još pre tri meseca, i da to samo po sebi dovolno govori kao i da bez kjniga neće i ne može biti ni uspešnog rada i opstanka ove Ustanove.

Sledeći učesnik u diskusiji bila je Isidora Ivanović direktorica Ustanove Centar za kulturu u Boru. Ona je rekla da Centar za kulturu nema neizmirenih obaveza ali da planovi centra zavise od same projekcije budžeta za 2010-u godinu ali i od dinamike isplaćivanja sredstava, jer kako je već rečeno se uvek jedno obeća a kasnije u toku godine i ne bude baš tako. Centar za kulturu ima stara dugovanja oko 5 000 000 dinara, uglavnom za toplotnu energiju ali uključujući i obaveze Bioskopa Zvezda koja iznose 3 000 000 dinara. Opština je preuzela obavezu plaćanja ali za sada nije poznato kako će to biti regulisano jer poverioci zovu a svakodnevno a neki su već pripremili tužbe pa bi bilo dobro da se to izreguliše i izbegnu troškovi koji proizilaze iz sudskih procesa. Neki od saradnika, kako je rekla Isidora Ivanović, više neće da sarađuju posle navedenih događanja i to može biti veliki problem jer sad traže plaćanje odmah ili čak unapred. Centar za kulturu je u trenutku likvidacije imao 24 radnika a sad ih ima 15.

Predstavnik sindikata Centra za kulturu godpodin Zečević je rekao da je njihova sindikalna organizacija relativno mlada i upoznao prisutne sa problemom ozvučenja u Bioskopu Zvezda, koje je jedno od urgentnih problema koje treba rešiti jer Centar za kulturu nije jedini korisnik potrebne ali nažalost i veoma dotrajale opreme.

Darko Mihajlović je dodao da je to definitivno jedna od stavki kojom će se Privremeno veće upravljanja  ozbiljnije pozabaviti u narednom periodu.

Sasatanak je nastavljen izlaganjem Slađane Đurđekanović  direktorice Muzeja rudarstva i metalurgije u Boru koja je rekla da su neizmirene obaveze oko 600. 000 dinara ali da je najveća stavka koju treba izregulisati Javna nabavka štamparskih usluga, jer je skoro cela protekla godina od strane štamparije sa kojom sarađuje Muzej, radila na poverenje. U predstojećem perodu moramo plaćati usluge štampanja kako bi mogli realizovati predstojeće projekte. Dugovanja koja datiraju od prošlogodišnje „Noći muzeja“ nisu izregulisana a već se približilo datum iste menifestacije za ovu godinu- rekla je Đurđekanović.

Predstavnica sindikata Muzeja rudarstva i metalurgije upoznala je prisutne sa potrebnom opremom, jer je deo opreme već nabavljen, za samostalno štampanje materijala i mogućnostima samo-finansiranja, kao i o podršci koja je potrebna od strane opštine da bi sve profunkcionisalo. Najbitnija je po njenim rečima komunikacija koja do sada nije bila na zadovoljavajućem nivou, uz obavezu Muzeja da se zaista povede računa o troškovima i ne prave bespotrebna zaduženja.

U ime direktorice ustanove za decu Bambi govorila je gospođa Voga koja je ukratko izvestila o stanju u samoj Ustanovi sa akcentom na neizmirene obaveze koje su nastale sanacijom krova na obdaništu koje je izvedeno prošle godine a koje je u obavezi da preuzme i izmiri opština. Gospodin Bora Stanković direktor Turističke organizacije Bor je pored izveštaja inicirao način za pružanje pravne podrške Javnim ustanovama jer je potrebno da neko preuzme odgovornost u toj oblasti, pogotovo u Ustanovama sa nekoliko zapišljenih a koje nemaju pravnu službu. Stanković je govorio i o prostorijama koje Turistička organizacija koristi i potrebi za jednim putničkim vozilom.

Opštinski javni pravobranioc gospođa Rosa Janaćković je diskutovala o radu i problemima koji se javljaju u radu Javnih ustanova koja sa svojim osnivačem Opštinom moraju da imaju zajedničku liniju delovanja. Zanimljivo je da je u kasnijem toku sednice konstatovano da nijedna nepravilnost o kojima je između ostalih  govorio i predstavnik sindikata Ustanove sportski centar Gojko Džaković nije došla do opštinskog javnog pravobranilaštva. Kako je naglasila Janaćkovič, svi oni kojima je potrebna pomoć iz Javnih ustanova mogu doći u pravobranilaštvo pre skalapanja bilo kakvih pravnih akata koji bi u protivnom mogli biti pravno ništavni jer kako je rekla svako površno znanje je mnogo gore od neznanja pa je ključ rešavanja takvih problema upravo u tome, osvrćući se pri tom i na apel direktora Turističke organizacija ali i uopšte govoreći o potrebama Javnih ustanova. Ona se u svom izlaganju na kraju osvrnula, na „neke novinare“ koji to nisu i koji ne znaju svoj posao a koji svojim pisanjem nanose veliku štetu pravobranilaštvu i zaposlenima u toj Ustanovi.

Pred kraj same sednice govorio je i v.d. direktora Ustanove Sporstki centar Saša Jonović koji je ponovio sve što je rekao na nedavno održanoj konferenciji za novinare o problemima koji se javljaju u radu ove ustanove a Sednicu je rezimirao još jednom Dragiša Trujkić koji je između ostalog rekao da je sasvim neobjašnjivo šta se sve dešavalo u Javnom sektoru i prezentovao prisutnima dokument – ugovor o reklamiranju Ustanove Sportski centar reklamira na TV Zaječar, uz obavezu za te usluge od 57.600 dinara za tu vrstu usluga.

U toku sednice a posle izlaganja Saše Jonovića ,Predrag Balašević je rekao rekavši da ga nijedna od navedenih poteškoća u radu Ustanove Sportski centar ne može rehabilitovati za sve što je radio primajući u radni odnos veliki broj radnika i potpisujući nerazumne i nepotrebne ugovore na štetu grada i svojih zaposlenih koji sa druge strane nemaju isplaćene zarade od januara. Naime po rečima Džakovića čak i trim-kabinet je prodat a ista sudbina je zadesila i traktor Ustanove Sportski centar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Share Button

Pogledajte još Više od autora

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Prodali čak i trim-kabinet

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.