Poslovodstvo Rudarsko-topioničarskog basena „Bor” je odustalo od plana da ogradi napušteno rudarsko okno duboko oko 500 metara i prečnika više od jednog kilometra jer su ranije postavljane ograde lopovi ukrali posle samo nekoliko dana. U RTB su odlučili da, posle nekoliko tragičnih događaja, kop zatrpaju.
Generalni direktor RTB „Bor” Blagoje Spaskovski kaže da je ograda prvi put postavljena osamdesetih godina, kada je povučena mehanizacija, ali da su je posle samo nekoliko dana pod okriljem mraka ukrale nepoznate osobe.
– Nekoliko metara od ivice kopa koji se iz dana u dan obrušava, postavili smo bodljikavu žicu. Cilj nam je bio da sprečimo znatiželjnike da se približe opasnoj zoni jer je tlo nestabilno. Bili smo zapanjeni kada smo samo nekoliko dana kasnije ustanovili da je ograda ukradena, a ubrzo su čak i stubovi iščupani iz zemlje. Iako trošak nije bio mali, budući da se ivica kopa kraj naselja i puta proteže velikom dužinom, rešili smo da 1992. ponovo ogradimo taj prostor, plašeći se da neko ne nastrada. Nažalost, epilog je bio kao u prvom slučaju – naglašava Spaskovski.
U tom kopu, koji se nalazi nadomak centra Bora, decembra prošle godine samoubistvo je izvršio R. H. (40), a nedavno je umalo nastradao jedan muškarac koji je posumnjao da mu je žena skočila u kop, te je pošao za njom. Pošto je nekako sišao niz padinu do izbočine duboke nekoliko desetina metara, nije mogao natrag, pa su ga uz velike napore izvukli pripadnici vatrogasne službe i policije. Srećom, do sada niko od znatiželjnika nije nastradao, što ne znači da se to ne može dogoditi. Zato poslovodstvo RTB-a planira da to područje ogradi trakom koja ukazuje na opasnost, nadajući se da to neće biti zanimljiv plen lopovima.
Atrakcija borskog kopa je nesumnjiva jer je to najveća rupa u istočnoj Evropi koju je ljudska ruka ikad iskopala. Zbog toga su neki turistički radnici predlagali da to bude svrstano u deo ponude brojnim ekskurzijama koje obilaze ovaj grad. Spaskovski, međutim, kaže da je ipak odlučeno da se on zatrpa u celosti jer je tu klizište.
– Već imamo nekoliko vrlo ozbiljnih klizišta i zato ne smemo da dozvolimo takav rizik kao što su grupne posete – kaže on.
U RTB-u ističu da je u toku i raseljavanje ugroženih porodica koje žive u stambenim objektima blizu grotla nekadašnjeg rudnika.
– Ove godine smo zbrinuli dve porodice, a još dve će se preseliti do kraja godine – obećao je prvi čovek RTB-a.
Read Time:2 Minute, 3 Second