Više od 1.000 građana Beograda, Niša, Novog Sada, Kragujevca i Vranja podržalo je danas zahteve Grupe za slobodu medija za prestanak urušavanja slobode medija u Srbiji koje su predstavnici te organizacije pre nekoliko dana predali premijerki Ani Brnabić.
Kako se navodi u saopštenju Grupe za slobodu medija, izdatom pošto je u tim gradovima održana tročasovna akcija na gradskim trgovima, osim deljenja letaka i neposredne komunikacije sa građanima, emitovan je i radio program „Bukom protiv mraka“ preko internet „Radio aparata“ koji su reemitovali Radio 021 iz Novog Sada, Radio Šabac, Boom93 iz Požarevca, Radio Luna iz Užica, City radio Niš, Radio Ozon iz Čačka, Radio Prima iz Bajine Bašte i Radio Sto plus iz Novog Pazara.
„U akcijama i u gostovanjima na radio programu učestvovali su novinari, aktivisti nevladinog sektora, ugledni predstavnici najrazličitijih profesija i poznate ličnosti, borci za slobodu govora. Domet kampanje na društvenim mrežama bio je preko 200.000 građana“, navedeno je u saopštenju
U Beogradu su predstavnici Grupe za slobodu medija s građanima komunicirali na Trgu Republike, u centralnoj Knez Mihailovoj ulici i na Terazijama, a prolaznike su informisali o zahtevima koje su uputili premijerki Srbije.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Slaviša Lekić rekao je da je najvažniji deo akcije da novinari podsete građane da ne mogu da normalno funkcionišu bez slobodnih medija i istinitih informacija, šta god privatno mislili o novinarima.
On je dodao da akcija ima za cilj da podseti i novinare da je njihova dužnost da postavljaju prava pitanja, bez obzira da li će uvek uspeti da dobiju adekvatne odgovore.
Novinarka Vremena Tamara Skroza rekla je da zahvaljujući „političkim pritiscima, nepotizmu, korupciji i čistom bezobrazluku“ vlast još nije primenila zakone iz oblasti medija koje je sama donela i dodala da nema nikakve koristi od usvajanja najboljih zakona na svetu ukoliko se oni ne poštuju.
Skroza je, međutim, ocenila da su novinari uprkos političkim, ekonomskim pa i fizičkim pritiscima vlasti u poslednjih nekoliko nedelja uspeli da se aktiviraju i da je to nešto što uliva određeni optimizam. „Makar smo pokazali da smo živi, a i to je uspeh u odnosnu na period od pre nekoliko meseci“, rekla ja ona.
Njena koleginica iz Vremena Jovana Gligorijević ocenila je da slobodni i profesionalni mediji ne postoje zbog novinara već zbog građana i društvenog interesa i da novinari akcijom žele i da podsete Vladu da nije primenila značajan deo medijskih zakona koje je sama usvojila.
Ona je rekla da gaji umereni optimizam nakon sastanka predstavnika Grupe za slobodu medija sa premijerkom Anom Brnabić, jer je ona, makar, pokazala spremnost da sasluša novinare.
U Novom Sadu akcija je održana na Trgu slobode, a predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović izjavio je da način na koji se vlast u Srbiji odnosi prema medijima govori o tome da društvo tone u „duboki totalitarizam“.
„U zemlji u kojoj ne postoje medijske slobode, ne postoji ni mogućnost da se razvija demokratija, nema dijaloga, nema ekonomskog napretka. Po načinu na koji se ova vlast odnosi prema medijima, mi svakako ne idemo prema Evropskoj uniji, nego ka nekim duboko totalitarnim društvima“, rekao je Sejdinović agenciji Beta.
U Kragujevcu je akcija održana u Velikom parku, a okupljeni novinari delili su bedževe građanima, koji su se potpisivali ispod teksta zahteva Grupe za slobodu medija.
„Postoje 13 zahteva, među kojima je zahtev da predstavnici vlastu prestanu s javnim prozivkama i diskreditacijom novinara i medija. Tražimo da nadležni organi po hitnom postupku rasvetle sve napade na novinare, da Ministarstvo kulture i informisanja odmah obustavi rad na novoj Strategiji razvoja javnog informisanja, a Narodna skupština pokrene postupak razrešenja članova saveta REM“, rekla je za agenciju Beta Snežana Milošević iz Lokal-presa.
Miloševićeva je podsetila na težak položaj lokalnih medija čiji je opstanak od ključnog značaja za informisanje građana u lokalnim zajednicama i ocenila da se projektno sufinansiranje pretvorilo u svoju suprotnost jer služi za kanalisanje para lokalnih sredina prema odabranim medijima.
Akcija je bila organizovana u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Vranju od 12 do 15 časova.
Predstavnici Grupe za slobodu medija predali su 14. novembra premijerki Ani Brnabić zahteve za poboljšanje medijske situacije, među kojima su formiranje nove radne grupe za izradu Medijske strategije, rasvetljavanje svih napada na novinare, kao i povlačenje država iz vlasništva u Politici, Večernjim novostima i Dnevniku i prestanak rada agencije Tanjug, ugašene Vladinom odlukom pre više od dve godine.