Prava priča je mnogo zanimljivija nego što mislite. Zašto duvamo svećice …

0 0
Read Time:2 Minute, 30 Second

Duvanje svećica na rođendanskoj torti jedan je od najrasprostranjenijih običaja kojim ljudi širom sveta obeležavaju još jednu godinu života. Međutim, da li ste se ikada zapitali kako je nastala ova tradicija i zašto je i danas praktikujemo?

IZVOR; Autor: Milorad Milovanović

Zašto duvamo svećice na rođendanskoj torti?

Kada je reč o rođendanima, ljudi se uglavnom dele u dve grupe. Jedni sa nevericom gledaju broj svećica i pitaju se kako je još jedna godina prošla tako brzo. Drugi u tome vide razlog za slavlje i koriste svaku priliku da svoj rođendan pretvore u pravi mali praznik.

Ipak, bez obzira na godine i način proslave, svećice su gotovo nezaobilazan deo rođendanske torte.

Za mnoge je to jednostavno tradicija koju su nasledili iz detinjstva. Još kao mali dobijali su tortu sa svećicama koje je trebalo ugasiti jednim dahom, a taj ritual ostao je sastavni deo proslave i u odraslom dobu.

Neki veruju da preskakanje ovog običaja može doneti lošu sreću, dok drugi smatraju da je najvažniji deo upravo trenutak kada se zamišlja želja. Čak i oni koji ne veruju u magiju rođendana često ne odole prilici da požele nešto što im je zaista važno.

Međutim, iza ove naizgled jednostavne tradicije krije se mnogo duža i zanimljivija istorija.

Koreni običaja sežu vekovima unazad

Ritual gašenja svećica na torti / Steve Prezant / ImageSource / Profimedia

Prema istraživanju pekare Mr. T’s Bakery, savremena tradicija rođendanske torte vodi poreklo iz Nemačke 18. veka. Tada se održavala proslava poznata kao Kinderfest, posvećena obeležavanju života i još jedne godine provedene na Zemlji.

Ipak, priča o svećicama počinje još ranije.

Stari Grci i Germani stavljali su sveće na kolače i torte verujući da će dim preneti njihove molitve i želje bogovima. Često bi dodavali i jednu dodatnu sveću za sreću.

Grci su smatrali da plamen i dim imaju posebnu moć da prenesu želje ka nebu, ali i da oteraju zle duhove.

Slično tome, i stari Rimljani obeležavali su rođendane posebnim kolačima zaslađenim medom. Međutim, takve proslave uglavnom su bile rezervisane za važne ličnosti i društvenu elitu.

Kada je nastao običaj zamišljanja želje?

Ideja da se prilikom gašenja svećica poželi nešto posebno pojavila se upravo u Nemačkoj.

Tada je verovanje glasilo da želja ima mnogo veće šanse da se ostvari ukoliko ostane tajna. Zbog toga se nikome nije govorilo šta je zamišljeno u trenutku kada se svećice ugase.

Nemci su često dodavali i jednu dodatnu sveću kao simbol želje za još jednom srećnom godinom života.

Na taj način duvanje svećica dobilo je dublje značenje. Nije bilo samo gašenje plamena, već simboličan trenutak nade, želja i očekivanja za budućnost.

Više od običnog rođendanskog rituala

Zbog toga sledeći put kada se pred vama nađe torta prepuna svećica i kada vam neko kaže da poželite želju, setite se da ovaj običaj postoji vekovima.

Iza nekoliko sekundi potrebnih da ugasite plamen krije se tradicija koja je nastala iz drevnih verovanja, slavljenja života i nade da će naredna godina doneti nešto lepo.

A možda je upravo zato taj trenutak i danas jedan od najlepših delova svakog rođendana.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Share Button

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.