Srušio se krov Skenderije: Srećom izbegnuta tragedija tokom Sajma knjige

0 0
Read Time:1 Minute, 41 Second

Deo krovne konstrukcije na kompleksu Centra Skenderija u Sarajevu urušio se u subotu, 25. aprila, izazvavši zabrinutost javnosti i ponovo otvorivši pitanje bezbednosti ovog važnog kulturnog i sajamskog objekta.

Izvor: Vesti ONLINE: Piše: Nina Stojanović

Prema snimku koji je na Facebook-u objavio nezavisni zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Nikšić, betonski deo krova pao je na plato iznad Collegium Artisticuma, prekoputa novoformiranog parkinga. Na sreću, u tom trenutku nije bilo parkiranih vozila niti prolaznika, pa niko nije povređen.

„Zamisli da je neko bio parkiran!? To su hteli, to su čekali. Mislim da će napraviti da se sve sruši. Pa dobro, i to smo dočekali. 30 godina čekaju da je sklone. Godinama molim da se izdvoji novac. U prošlom mandatu, u ovom. Ma, kakvi… Moglo je da bude kao u Novom Sadu“, kazao je Nikšić u komentaru uz video.

Njegova izjava odnosi se na tragediju u Novom Sadu iz novembra 2024. godine, kada se urušila nadstrešnica na železničkoj stanici, pri čemu je poginulo 16 osoba.

Na teren su odmah izašli pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, a mesto nesreće ograđeno je metalnim barijerama sa natpisom „Strogo zabranjen prilaz“.

Incident se dogodio tokom 37. Međunarodnog sarajevskog sajma knjige „Put knjige“, koji se u Skenderiji održava od 22. do 27. aprila i okuplja veliki broj posetilaca, izdavača i kulturnih radnika. Organizator sajma je KJP Centar Skenderija, a ova manifestacija važi za jedan od najznačajnijih kulturnih događaja u Bosni i Hercegovini.

Ovo nije prvi put da se upozorava na loše stanje Skenderije. Javnost i pojedini zastupnici već godinama ukazuju na dotrajalu infrastrukturu, pukotine i nedostatak ulaganja u održavanje objekta, koji je otvoren još 1969. godine. Nikšić je ponovio da je više puta tražio finansijska sredstva za sanaciju, ali bez uspeha.

Nadležne institucije još nisu objavile detaljan izveštaj o uzrocima urušavanja. Građani, međutim, strahuju da bi slični incidenti mogli ugroziti posetioce sajma i drugih manifestacija u narednim danima.

Centar Skenderija ostaje simbol sarajevske kulturne scene, ali i upozorenje na dugogodišnji problem zapostavljanja javnih objekata u glavnom gradu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Share Button

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.