Svetski dan slobode medija
Na Dan slobode medija, poražavajući su podaci da je nezavisnost medijskog izvešavanja „srozana“ svuda u svetu, rekla je za B92 predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Nadežda Gaće. U Srbiji je, kako je navela, najveći problem to što i nakon toliko godina nije poznato ko je ubio novinare Slavka Ćuruviju, Dadu Vujasinović i Milana Pantića.
Ona je upozorila da i danas postoje snažni pritisci na medije.
„U prošloj godini je porastao broj pritisaka, kako lokalnih moćnika – nebitno da li se radi o novobogatašima ili predstavnicima opština – koji pokazuju visok stepen bahatosti prema kolegama novinarima koji rade u redakcijama, nebitno da li su to male lokalne novine ili su to dopisnici velikih medija“, upozorava Gaće.
„Ako im se ne sviđa ono što se napiše, onda im prete , oduzimaju akreditacije . Mi smo o tome obaveštavali i javnost i pisali lokalnim moćnicima“, navodi ona.
Udruženje novinara Srbije i Sindikat novinara Srbije održali su Pionirskom parku, povodom Svetskog dana slobode medija, osmu akciju „Pet minuta gromoglasne tišine“ sa koje su zatražili uspostavljanje istinskog dijaloga poslodavaca i zaposlenih u medijima radi zaključenja Kolektivnog ugovora za novinare i medijske radnike.
Predsednik UNS-a Nino Brajović je izjavio, u obraćanju okupljenima, da se „nismo izborili za slobodu medija, zato što su od nas još uvek jači oni kojima je naša nesloboda potrebna“.
„Novinari i naše medijske kolege u Srbiji su između dva svetska dana slobode medija bili izloženi najvećem broju napada i pretnji od oktobarskih promena 2000“, podsetio je Brajović.
„Zato smo s pravom tražili da se izmenama krivičnog zakonika obezbedi bolja krivičnopravna zaštita novinara i zadovoljni smo što nas je Ministarstvo pravde u predloga za izmene krivičnog zakonika svrstalo kao i sudije, tužioce, advokate i policajce u profesije od javnog značaja“