RTB Bor bez strateškog partnera?
Iako se do petka, poslednjeg dana za odluku o prihvatanju strateškog patrnera, već broje sati, nema pouzdanog odgovora da li će jedina do sada zainteresovana kompanije za saradnju sa RTB-om, austrijski “ATEK”, prihvatiti novi model privatizacije kombinata bakra. Sudeći po izjavama Mlađana Dinkića i “njegovog” državnog sekretara u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojše Ćirića ( poreklom Boranina), kao i Blagoja Spaskovskog, v.d. generalnog direktora Basena “Bor”, srpski proizvođač bakra ostaće u vlasništvu države Srbije, jer se po novim propisima o povoljnom kreditiranju proizvodnje i investiranja obezbeđuje posao za dosadašnjih oko 5.000 zaposlenih.
-Kada sam sa svojim timom pre šest meseci došao na čelo RTB obećao sam da nećemo otpuštati, nego ćemo zapošljavati radnike i to će se dogoditi. Nove mere za izlazak iz krize pomoći će kompanjama kakaav je i borski Basen da se izvuku iz krize i, u dogledno vreme, prvenstveno sa ulaganjima u rudarstvu, povećamo proizvodnju i izvoz. To će omogućiti pozitivno poslovanje, jer se očekuju i povoljnije cene bakra i plemenitih metala na svetskoj berzi-izjavio je Blagoje Spaskovski.
Iz RTB i Ministarstva za ekonomiju stižu i odlučna protivljenja pojedinim mišljenjima da “Bor” nema perpsketivu bez smanjenja broj zaposlenih i to za polovinu. U sindikatima i poslovodstvu kombinata smatraju da bez posla, uz socijalni program, mogu ostati samo oni koji to dobrovoljno žele. Samostalni sindikat čak zahteva otpremnine kao u NIS-a – 750 evra po godini staža.
U Institutu za metalurgiju i rudarstvu koji je sada u državnom vlasništvu, a ne kao ranije, u sastavu RTB, ubeđeni su da će morati da se smanjuje broj zaposlenih kako bi se ostavrio profit i da se uvede još rigoroznije mere štednje u metalurgiji. U prvom redu misli se, naglašavaju, na finansijski apsolutno pogubnu preradu uvoznih koncentrata bakra.