Vlast će uvek da nađe podobne i one koji misle tuđom glavom da bi sprovela neki naum, bez obzira da li treba voditi vladu, ministarstvo, potpisivati neke ugovore, dokumente, odluke ili je reč o prostoj uceni i otimačini svih vrsta imovine od stanovnika Srbije.
IZVOR, Autor: Aleksandar Roknić
Vlast ne bira šta će da otme – od stanova, kuća, zemlje, pa do para sa bankovnih računa, ništa joj nije strano, samo da otme.
Sve je njeno, pa i životi stanovnika Srbije. Pa što da se onda uzbuđuju kad se od njih traži da izađu i glasaju na referendumu. Samo zaokružiš za, kao što vlast traži, i nema da te boli glava.
A o čemu će se glasati nije ni bitno.
Pola decenije iskustva života u Srbiji prosto vrišti u čoveku kad vlast nešto traži od stanovnika Srbije, uvek treba raditi suprotno
I to bez gledanja i razmišljanja.
Tako i u slučaju referendumskog izjašnjavanja o promenama Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe, odnosno na izbor sudija i tužilaca.
Zato referendumske kampanje nema, ali se traži da se glasa za. Za šta, nije važno.
Ukratko, glasaće se o tome da vlast nastavi da upravlja pravosuđem i da ima pravo da bira sudije i tužioce kao i do sada što je radila, samo ovaj put pod maskom navodnih istaknutih pravnika, koje će, gle čuda, opet birati baš skupština, dakle političari, odnosno vlast.
S druge strane, vlast tvrdi da će biti isključena iz izbora i da će izbor sudija i tužilaca biti depolitizovan tako što će sudije birati Visoki savet sudstva, a tužioce Visoki savet tužilaca.
VSS čini šestoro sudija i četiri istaknuta pravnika (nejasno ko je istaknuti pravnik), koje bira parlament i predsednik Vrhovnog suda po položaju.
Tužioce bira VST, petoro članova biraće tužioci, četvoro parlament, a vrhovni javni tužilac i ministar pravde su članovi po položaju. Praktično, u svakom slučaju u telima koja odlučuju o sudijama i tužiocima vlast će imati većinu.
Priznajem, zabavno je slušati tvrdnje iz vlasti da hoće da se odreknu uticaja na pravosuđe.
Zar neko zaista veruje u to da vlast hoće da se odrekne uticaja na donošenje presuda i krivično (ne)gonjenje političkih protivnika? Nema takve vlasti na svetu.
Tako i ove tvrdnje vlasti da se vlast isključuje iz izbora sudija i tužilaca jednostavno ne odgovaraju istini.
Pita kolega neki dan što se opozicija ne buni na izmene Ustava. Prosto, oni računaju da će jednog dana postati vlast, a ove izmene upravo obezbeđuju kontrolu pravosuđa svakoj vlasti.
Istovremeno, ponižavaju stanovnike Srbije, jer očito vlast debelo računa na to da stanovnici Srbije ne znaju ni da sabiraju preko 10.