Kučići ujedaju, opština plaća

0 0
Read Time:2 Minute, 26 Second

IZVOR: Glas javnosti, 14.02.2009. Autor: Brana Filipović

BOR – Dok se Društvo za zaštitu životinja grčevito bori da šinteri ne rade svoj posao, Opština, nakon pravosnažnih presuda, izmiruje obaveze prema građanima koji su zbog napada pasa pretrpeli i fizičku i psihičku bol.

Prema slobodnim procenama, u gradskom području Bora i okolini više je od 1.000 napuštenih pasa, a prošle godine registrovano je oko 170 ujeda pasa. Samo zahvaljujući brzoj intervenciji lekara nije došlo do težih posledica, što ne znači da se svakog časa tragedija ne može dogoditi, utoliko pre što u Boru i okolini već mesecima vlada besnilo.
– Obraćao sam se komunalcima, opštinarima, medicinskim službama i društvima za zaštitu životinja, ali ulicama i danas haraju čopori pasa. U dvorištu Gimnazije svako jutro ih je 30 do 40. Niko ne sme ni blizu da im priđe – za Glas priča Milovan Ilić, radnik u flotaciji rudnika „Veliki Krivelj“ koji se priseća neprijatnog iskustva sa psima lutalicama.
– Pre pola godine, iz tog čopora, napala su nas tri kera. Jedva sam pobegao, ali sam zadobio ujed u donji deo noge. Prikupio sam kompletnu lekarsku dokumentaciju i tužio opštinu. Verujem da ću dobiti nadoknadu, ali to je malo za strah koji me ne napušta – kaže Ilić.
Kako on navodi, nakon ovog nemilog događaja, na posao i u grad svakodnevno odlazi sa motkom u ruci. On dodaje da su najčešće žrtve deca, jer psi, kada su gladni, najviše kidišu na đake koji se sa njima igraju.
Ovaj problem pokušao je da reši donedavni predsednik opštine Branislav Rankić, ali ga nije zaobišla krivična prijava od Društva za zaštitu životinja, iako je sa komunalcima najopasnije pse sa ulica uklanjao na humani način. Kako kaže, pritužbe su stizale i do međunarodnih sudova.
– Nakon borbe sa zaštitnicima napuštenih kučića digao sam ruke od tog posla. Kasnije su komunalci hvatali pse na ulici i odvozili ih daleko na Crni vrh. Ni to nije pomoglo, jer ih se većina vraćala u grad. Opština nema para da se brine o „lutalicama“ kao što se to radi u savremenom svetu. Bor nije jedini sa tim nevoljama. U susednom Zaječaru je još gore -priča Rankić.
Dok ovaj problem čeka na rešenje, građanima Bora ostaje da se sami pripaze. Onima koji, prođu sa ponekom ozledom od ujeda ostaje da se zadovolje novčanom naknadom. U Opštinskom sudu, kažu, nisu baš zatrpani predmetima o „opasnim psima“, ali, zbog procedure, takvi slučajevi se ne rešavaju tako brzo.
– Građani bez većih teškoća dobijaju nadoknadu čim presuda postane pravosnažna i zato ne vidim razlog za revolt. Visina naknade u proseku je od 200.000 do 300.000 dinara. Koliko znam, opština je, bar do sada, poštovala konačne presude – rekla je za Glas Zorica Jovanović, predsednik Opštinskog suda u Boru.
Opštinski portparol za informisanje Darko Stojadinović kaže da u lokalnoj samoupravi nemaju ništa protiv sudskih odluka i čim dođe izvršna presuda reaguje se u najkraćem mogućem roku. Doduše, pokatkad nedostaje novca, ali se radi po nalogu Suda.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Share Button

Pogledajte još Više od autora

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.