KADA TREBA NOSITI MASKE A KADA NE
Da li svi treba da nose zaštitne maske kako bi se usporio process širenja koronavirusa? Ovo pitanje se u poslednje vreme često postavlja, a to će proceniti grupa savetnika Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Studija koja je objavljena u SAD-u ukazuje na to da kapljice tokom kašljanja mogu dosegnuti i do šest metara udaljenosti, a tokom kijanja i do osam metara.
SZO trenutno preporučuje da se držite udaljenosti od metar od osobe koja kija ili kašlje da biste izbegli opasnost od infekcija. Osim toga, rekli su da samo bolesne osobe i one koje brinu o njima trebaju da nose masku.
Sedinjene Američke Države smatraju da bi javnost trebala da nosi platnene zaštitne maske. Naglašavaju da su maske delotvorne samo ako se kombinuju sa čestim pranjem ruku, ako se pravilno koriste i odlažu.
Velika Britanija, zajedno sa drugim zemljama, uključujući SAD, savetuje da bi fizičko distanciranje trebalo da znači udaljenost od bar dva metra.
Nova istraživanja
Istraživači iz Kembridža koristili su kamere velike brzine i druge senzore da bi bi precizno procenili šta se događa nakon kašljanja ili kijanja.
Otkrili su da se izdisanjem stvara mali brzorastući oblak gasa koji može da sadrži kapljice različitih veličina i da se najmane od njih mogu preneti u oblaku na velike udaljenosti.
Dokazali su da kapljice tokom kašlja mogu dosegnuti udaljenost do šest metara i tokom kijanja, koje uključuje mnogo veće brzine, i do osam metara.
Naučnica Lidia Bouriba, koja je radila na istraživanju, kaže da je zabrinuta zbog trenutnog koncepta „sigurne udaljenosti“.
Ona smatra da procenjena udaljenost od dva metra nije dobra.
Da li to menja savete za nošenje maske?
Mišljenje naučnice Bouribe je da bi u određenim situacijama, posebno u zatvorenim i slabo provetrenim prostorijama, nošenje maski smanjilo rizik od širenja koronavirusa.
“Ukazuje se na to da kapljice od kijanja i kašljanja mogu da se prenesu i na veću udaljenost nego što se ranije mislilo i ukoliko ovo bude dokaz koji će podržati i drugi stručnjaci, doćićemo do zaključka da je nošenje maski efikasnije od fizičkog distanciranja”, rekao je profesor Hejman.
„Maske za lice treba redovno menjati, jer kada se navlaže više nisu efikasne. Takođe ih treba odlagati na sigurno, u korpu sa poklopcem, nakon upotrebe. Maske treba koristiti u u kombinaciji sa dobrim univerzalnim higijenskim pravilima“, rekao je profesor.
-
Design