Bakarni rat
O moskovskom “Baznom elementu”, čiji je vlasnik Oleg Deripaska, i kiparskom “Ist pointu”, čiji je predsednik Zoran Drakulić, se, uglavnom, sve zna. Po očekivanjima, upravo između ove dve kompanije treba tražiti novog vlasnika RTB. Međutim, i ostale tri kompanije, koje su otkupile tendersku dokumentaciju, nisu za potcenjivanje.
Ruski investicioni fond “Solvej”, takođe, ozbiljno konkuriše za vlasništvo nad RTB. Ova kompanija na četiri kontinenta ima rudnike bakra, nikla, cinka, zlata i dijamanata, u kojima radi oko 100.000 ljudi. Ležišta u njihovom vlasništvu se nalaze u Makedoniji, Laosu, Rusiji, Ukrajini, Kongu, Peruu i Venecueli.
Indijska korporacija “Vedanta risorsis” je jedna od najvećih rudarskih kompanija u toj zemlji. Poseduju rudnike bakra, zlata, aluminijuma, srebra i cinka u Jermeniji, Indiji, Zambiji i Australiji. Učestvovali su u trci za privatizaciju Aluminijumskog kombinata iz Mostara, ali su odustali.
Austrijska kompanija “Briksleg”, koja je većinski vlasnik “Severa” iz Subotice, takođe nije bez šansi. Za Mirka Kovača, predsednika te firme, govori se da je jedan od vlasnika bugarske topionice “Pirdop”, koja se smatra najmodernijom u Evropi.
ODBIJANJE
– MENADžMENT borske kompanije, prilikom kupovine rudarske mehanizacije, neophodne da bi Basen nastavio s radom i izbegao zatvaranje, tražio je od “Ist pointa” da nam bude garant za kupovinu tih mašina. Međutim, Zoran Drakulić je odbio da nas podrži u tom poslu – kazao je Miodrag Conić, v. d. generalnog direktora RTB.